Doğum Sonrası Kilo Vermek

dogum-sonrasi-kiloBütün anneler için hayatının en özel anı, herhalde bebeğini doğumdan sonra kucağına aldığı ilk andır. Daha gebeliğin haberinin alındığı ilk günden itibaren hayatındaki her şeyi, aynı bedeni paylaştığı bebeği için değiştiren annelerin en çok dikkat ettiği konulardan birisi de beslenmeleri. Gerek hormonların normalden daha farklı şekilde salgılanması, gerek annenin bebeğinin ihtiyacı olabileceğini düşünerek kendinden feragat edip bol bol yemesi yüzünden hamilelik boyunca alınan kilolar doğum sonrasında da kalıcı olabilmektedir.

Hamilelikte Alınan Kilolar Nasıl Verilebilir?

Uzmanların bu konuda yaptıkları önemli uyarılardan birisi de hemen doğum sonrası bilinçsiz bir diyete girilmemesi yönünde. Bu hem annenin toparlanma sürecini yavaşlatacağı gibi, hem de anne sütü gibi bir mucizeye ihtiyaç duyacak olan bebeğin yeteri miktarda ve zenginlikte anne sütü alamaması demek. Bu yüzden bu aşamada bir diyetisyen yardımı olmadan karar vermemek gerek.

Hamilelikte alınan kiloları vermek için öncelik, pek tabi dengeli bir beslenme programına geçmek ve spor yapmak olmalı. Ancak emziren annelerin unutmaması gereken bir detay var; emzirerek kilo verebilmek de mümkün.

100 ml kadar anne sütünün üretimi için annenin vücudunda 100 kalorilik bir enerji harcanıyor. Günlük 500-600 ml kadar süt veren anneler düşünülecek olursa emziren bir annenin 500-600 kalorilik bir enerji açığı yakalaması mümkün. Bu da ortalama günlük 2000 kaloriye ihtiyaç duyan bir kadın için oldukça iyi bir enerji açığı. Yani gayet güzel ve dengeli beslenerek de hamilelikte alınan kiloları verebilmek mümkün.

Doğumdan birkaç hafta sonra bir uzman eşliğinde spor yapmaya başlamak da alınan kiloları dengeli şekilde verebilmek için önemli. Zira özellikle basen ve bel bölgesinde toplanan inatçı yağ dokusunu yakmak için sadece beslenme alışkanlığını değiştirmek yeterli olmayacaktır. Spor yaparak bu yağların büyük bir bölümünü yakmak mümkünken, belli ölçüde kalan yağ içinse bölgesel yağ yakımı uygulamalarına başvurmak gerekebilir.

Hangi Uygulamalar ile Bölgesel İncelme Sağlanabilir?

Günümüzde kabul gören iki uygulama liposuction ve soğuk lipoliz. Ancak cerrahi bir operasyon olan liposuction yerine artık soğuk lipoliz ile tek seansta bile çözüm mümkün olabildiği için inatçı yağlar yüzünden çok fazla düşünmeye gerek yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir